Hackřík

Chceš i ty rozumět počítačům? Opravdu rozumět? Ne pouze kreslit obrázky a psát dopisy, ale přizpůsobit si počítač svým potřebám, umět jej opravit či naprogramovat? Nebo postavit vlastní stroj? Chceš se v budoucnu stát IT profesionálem? Každý musí někde začít. Využij jedinečné příležitosti seznámit se s počítačem způsobem, jaký se ti jen tak nenaskytne.

Kroužek je určen dětem od 5. do 9. třídy. Pro účast v kroužku jsou nezbytné základní počítačové dovednosti – práce s klávesnicí a myší, práce se soubory (kopírování, přejmenování), používání internetového prohlížeče. Vše ostatní si od základů ukážeme.

V kroužku se seznamujeme s technologiemi a principy fungování, a to zejména pomocí připravených experimentů (tzv. labů). Smyslem kroužku není vychovat špičkového odborníka, ale ukázat, jak věci fungují a předat základní informace. Každý si pak může pokračovat v té oblasti, která mu vyhovuje a která ho baví. A podle toho si třeba i vybrat střední školu a svou budoucí kariéru.

Co děláme v tomto oddíle

Pro každý rok je připravené zajímavé téma. Postupně se tak děti seznámí s celou řadou dovedností. A to nejen z oblasti aplikací a programů, ale také v oblasti technického vybavení a elektrotechniky. Jsou to následující oblasti:

Úvod do programování

Programování je kreativní a velmi zajímavý (a v dnešní době i velmi dobře placený) obor. Jak ale začít? Možností je celá řada, ale jaká bude nejlepší? Tenhle problém jsme vyřešili za vás. Začněme u něčeho velmi jednoduchého. A tím je jazyk BASIC. Sice už tu nějaký pátek s námi je (od jeho narození uběhlo téměř 60 let), ale i v dnešní době nám může velmi dobře posloužit. Za dobu svého života uzrál a vyvinul se v moderní jazyk, který je stále vhodný pro začátečníky.

V tomto bloku se seznámíme s jazykem BASIC v jeho starších (tedy jednodušších) verzích a ukážeme si, jak vytvářet jednoduché programy, které nám mohou pomocí třeba s domácími úkoly. Na konci se budeme věnovat i novým, pokročilým variantám jazyka a ukážeme si základy objektového programování, které dnes vládne světu. Odtud už je pouze krůček k moderním jazykům. Než se s nimi ale seznámíte, zůstaňte chvíli u BASICu, uvidíte, že vám bude přinášet radost.

Hardware počítačů

Seznámíme se se vším, co je uvnitř počítače. Od začátku, tedy od prvního drátečku. Postupně tak složíme celý počítač. Obvody budeme sestavovat ze skutečných součástek, ale i virtuálně, tedy pomocí různých simulačních programů.

Pro experimenty použijeme unikátní stavebnici, kde si budeme moci doslova osahat jednotlivé součástky - například rezistor, svítící diodu (LED), kondenzátor či tranzistor. Po seznámení s jednoduchými součástkami se vypravíme do digitálního světa, kterému dominují integrované obvody. I zde použijeme stavebnici, která nám přiblíží základní stavební kameny počítačů.

Pro skutečné počítače již stavebnici nemáme, ale máme samotné počítače. Vyzkoušíme si nějaký rozbrat a složit a pomocí virtuálního prostředí se seznámíme s jednotlivými součástmi moderních počítačů a s jeho vazbou na programové vybavení, zejména operační systém.

Webové aplikace

Aktuální téma pro školní rok 2024/2025

Nejviditelnější částí internetu je pro většinu lidí služba World Wide Web, neboli www. Od jednoduchého systému pro publikování textů se za více než 30 let vyvinula v univerzální platformu, na které lze provozovat inteligentní aplikace.

A právě těm se budeme věnovat. Samozřejmě opět od začátku. Nejprve se seznámíme se značkovacími jazyky, zejména s jazykem HTML a vytvoříme několik dokumentů. Ukážeme si stylování pomocí CSS a dostane se je na jazyka JavaScript, který našim stránkám vdechne život. To ale zdaleka není vše. Zjistíme, jak funguje internet (že to není pouze web), vytvoříme si vlastní stránky na webovém serveru a ukážeme si, jak svá díla publikovat.

A aby toho nebylo málo, podíváme se i na to, jak se dají tvořit interaktivní aplikace na serveru. Ukážeme si několik jazyků, které se pro tento účel používají, zejména PHP a C#.

Operační systémy

Operační systém tvoří klíčovou část našeho počítače. Je to tak důležitý software, že se bez něj neobejdeme. Všichni známe Windows. Ale to je jen špička ledovce.

Prozkoumáme, jakou úlohu operační systém v počítači hraje a s několika z nich se seznámíme. S těmi jednoduššími se seznámíme velmi důkladně. Můžeme si totiž dovolit jít "až na kost". Samozřejmě to není možné u Windows. Jak je u nás zvykem, začínáme "od začátku", tedy od toho velmi jednoduchého. V našem případě to budou historické 8-bitové počítače (řady Atari 800) a dále operační systém MS-DOS. Samozřejmě uvidíme i pokročilé operační systémy, jako je Windows, Linux, Unix, OS/2 a možná i některé exotické záležitosti.

Praktické informace

Určeno pro děti od 5. třídy ZŠ (od cca 10 let)
Cena (členský příspěvek): 2600,- Kč za pololetí
Termín od 18.9.2024 do 18.6.2025
Pravidelné schůzky Středa 17:00
Délka schůzky 90 minut
Místo Praha 10 Záběhlice (klubovna)

An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload 🗙