Minecraft

Kdo by neznal jeden z fenoménů dnešní doby - Minecraft.

Pro ty, kteří jej neznají, tak Minecraft je kreativní počítačová hra, kterou dnes hrají jak dospělí, tak děti. Zejména pro děti nabízí kromě herního zážitku i možnosti jejich kreativního rozvoje. Ve hře je možné budovat svůj svět, vyrábět řadu rozličných předmětů nebo dokonce pochopit fungování dnešního složitého světa.

A pro dětské hráče Minecraftu je určen i náš oddíl (přesněji řečeno pro děti od druhé do deváté třídy - pro prvňáky bude program pravděpodobně příliš náročný, vzhledem k tomu, že ještě bojují se čtením a psaním). Oddíl sdružuje nadšené hráče, kteří si chtějí zahrát v kolektivu a spolupracovat při objevování báječného světa Minecraftu.

Hra je řízená, nemůže si tedy každý dělat co se mu zalíbí. Všichni jsou omezeni pravidly a úkoly, které plní.

POZOR! Každý člen tohoto zájmového oddílu potřebuje svoji legální kopii hry.

Je možné si přinést i vlastní notebook. Je nám jasné, že ne všechny děti zvládnou nosit vlastní počítač, proto je pro ně připraven jejich vlastní stroj u nás (i tak musí mít Minecraft svůj).

Pro velký zájem počítáme v roce 2017/18 se dvěma herními skupinami:

 • začátečníci
 • pokročilí

Každá skupinka má kapacitu 8 lidí, pokud by byl zájem menší, skupinky spojíme.

Jak poznám, jsem-li začátečním nebo pokročilý? Odpovězte si sami (rodiče dětem určitě rádi pomohou) na následujících několik otázek. Pokud je více než polovina odpovědí ANO, můžete se pokládat za pokročilého.

 1. Chodím do třetí třídy a výše?
 2. Hraji Minecraft alespoň dva roky?
 3. Umím se uživit v režimu přežití?
 4. Umím najít diamanty v režimu přežití?
 5. Dohrál jsem hru do konce v režimu přežití (tj. zabil draka)?
 6. Hraji na internetových serverech?
 7. Zkoušel jsem už nějaké mapy či mody?
 8. Umím používat redstone a vytvářet z něj obvody?
 9. Umím si najít informace na Minecraft Wiki?
 10. Umím očarovat různé nástroje?

Pro začátečníky i pro pokročilé je připraven rozdílný program.

Co budou dělat začátečníci?

V režimu více hráčů (multiplayer) se pustíme do hry o přežití v nejnovější verzi Minecraftu. Samozřejmě hru dotáhneme až do konce. A pokud zbude čas, vyzkoušíme nějaké mody nebo internetové servery.

Počítáme s opravdovými začátečníky, takže se naučíme, jak se o sebe postarat, kde najít potřebné suroviny, jak se chránit před příšerami a hlavně, jak vše dotáhnout do zdárného konce. A to vše samozřejmě v týmu, kdy je naše síla mnohonásobně větší.

A co pokročilí?

Pokročilí navážou na loňský rok, kdy jsme se potkali s Industrial Craftem. I v letošním roce náš čeká Industrial Craft, tentokrát ve verzi 1.10, kde jsou opraveny mnohé chybičky.

Provedeme však ještě další rozšíření, a to o mod Open Computers, který dostává do Minecraftu počítače a roboty. Můžeme tak úžasným způsobem přetvořit náš svět.

Samozřejmě budeme hrát hru v režimu přežití a v týmu, abychom si mohli pomáhat.

Úpravy programu

Program v žádném případě není pevný - budeme jej operativně upravovat tak, abychom se mohli především bavit.